8 lutego 2018

Budowa i optymalizacja procesów windykacyjnych

Działania związane z odzyskiwaniem należności pieniężnych to szereg procesów, a każdy z nich należy z uwagą zaprojektować. Wszystkie procesy łącznie powinny stworzyć efektywny system. Procesy w tym systemie wzajemnie się uzupełniają, często działając równolegle.

Poza tak oczywistymi elementami jak kontakty telefoniczne z dłużnikami istnieje szereg rozwiązań alternatywnych, które do niedawna były mało znane wierzycielom, a związane są m.in. z mechanizmami znanymi z płaszczyzny marketingu. Okazuje się, że coraz częściej skuteczność w windykacji bazuje na narzędziach innowacyjnych, które przede wszystkim pozwalają wierzycielowi pozostać zapamiętanym w szeregu pozostałych wierzycieli. Odróżnienie się od typowych, standardowych aktywności windykacyjnych bywa kluczem do sukcesu. Całość oczywiście musi być osadzona w odpowiednich normach prawnych, które pozwalają na optymalne wykorzystywanie określonych sankcji.

FLOW BUSINESS PROCESS to obszar naszej działalności skupiony na badaniach, konstruowaniu i optymalizacji procesów windykacyjnych. Każde zlecenie realizowane jest przez zespół konsultantów, wieloletnich praktyków w swoich obszarach kompetencyjnych. Nasi konsultanci zawodowo zarządzają procesami windykacji na rynku finansowym.

Procesy windykacyjneProponujemy współpracę przy:

 1. Tworzenie procesu komunikacji za pomocą wiadomości SMS z wykorzystaniem badań z gruntu marketingu windykacyjnego;
 2. Tworzenie procesu efektywnych pisemnych wezwań do zapłaty z wykorzystaniem badań z gruntu marketingu windykacyjnego;
 3. Budowa efektywnego call center windykacyjnego z wykorzystaniem m.in:
  1. automatyzacja ruchu na call center;
  2. system statusowania i kolejkowania spraw do obsługi przez call center;
  3. budowa kompleksowego systemu aktywności wspierających call center (wiadomości sms, pisma)
  4. efektywne szkolenie osób obsługujących ruch na call center, w tym menadżerów odpowiedzialnych za nadzór nad optymalizacją procesów;
 4. Budowa efektywnego systemu windykacji terenowej z wykorzystaniem rozwiązań IT wspierających proces;
 5. Współtworzenie procedur windykacji należności pieniężnych;
 6. Projektowanie alternatywnych targetowanych aktywności windykacyjnych (np. aktywności on-line, aktywności dla określonej grupy wiekowej itd.)
 7. Budowa biblioteki kluczowych wskaźników efektywności KPI.

Projekty realizujemy również w standardzie interim management. Każdy projekt z obszarów FLOW BUSINESS PROCESS rozpoczynamy audytem określającym poziom wejściowy. Audyt jest podstawą do konstrukcji szczegółów projektu wraz z analizą niezbędnych zasobów oraz określeniem wartości inwestycji.

Zapraszamy do współpracy.